La Petite Mort

Malá Smrt je okamžik maximálního smyslového vypětí v momentu extáze. Vypnutí vědomí při doteku s něčím příliš silným. Podle literárního kritika Rolanda Barthese je tento pocit smyslem veškerého umění. Malá smrt je také, když něco ve vás umře. Sex a smrt jako dvě základní měřítka lidské existence. Někde mezi nimi leží všechno ostatní, co je na životě nevyhnutelné.

La Petite Mort  (Malá Smrt)

je umělecké jméno, pod kterým rozjímám nad nevyhnutelnými věcmi vyprávěním historek z vlastního života. Ty jsou ilustrovány původními fotografickými akty Petra Jedináka, na kterých jsem zachycena já. Malá Smrt je tedy auto-porno-biografie, a byla jí ještě před příchodem fotek, protože se v ní nevyhýbám většině věcí, které bychom se při vyprávění o sobě nejraději vyhnuli.

dangerous writing (nebezpečné psaní)

Je umělecká forma příznačná pronásledováním vnitřních démonů a zkoumáním tabuizovaných témat, jako je bolest, vina, vykoupení a temná místa minulosti, které tvoří spolu s hledáním extáze hlavní tematický okruh Malé smrti. Psát jsem začala, protože jsem psát musela, což je nejspíš jedinej důvod, proč by kdokoliv psát měl.

curriculum vitae

Chronologický příběh mého života s náhodně zvolenými klíčovými body.

1987

Rodičům dítěte, narozeného se šarlatovou skvrnou ve tváři, nabídli okamžité operativní odstranění. Otec odmítnul, protože měl horoskop a ten hovořil o znamení ve tváři. Bál se, že by se mi Kainovo znamení vrátilo jinak, hůř.

1991

Na vánočním představení ve školce dostávám roli zlé stařeny Zimy, která moří všechno živé. Nakonec jsem dobrými silami vyhnána a s klením opouštím jeviště.

1992

Elitní hudební škola. Máme sborový zpěv 3x týdně, housle, flétnu, dramaťák a dvakrát do roka průvody s maskami, které se mi líbí. Zejména vynášení Smrti a ponuré barokní zpěvy.

1994

Na církevní škole se okamžitě stávám terčem šikany, protože neznám texty modliteb a další kostelní vychytávky.

1999

Jako paní jeskyně čistě dívčí dračákové družiny zjišťuji, že některé věci se s holkami prostě dělat nedají.

2000

Jediná autentická třináctka, kterou jste mohli potkat na erotickém chatu.

2001

Celý rok v černé. Větší rozruch však budím širokým secesním kloboukem, který se špatně vejde do školní skříňky, musím ho tedy nechávat nahoře.

2002

Moje sbírka křesťanských letáčků, zejména těch o sexuální abstinenci a nebezpečích okultismu, dosahuje úctyhodných rozměrů.

2003

Ve vánočním vystoupení kroužku křesťanské mládeže dostávám roli Panny Marie. Moje vnitřní agónie dostupuje vrcholu.

2004

Moje zájmy sestávají z hraní RPG, metalu a sexu, a jejich kombinací.

2005

Odmaturovala s vyznamenáním se skandální výtvarnou prací, která obsahuje vlastní akty. Poté, co jsem zavrhla blasfemickou instalaci „Ukřižovaná Rozkoš“.

2006

Komplexní psychiatrická diagnostika k mému překvapení odhaluje, že jsem geniální a mám mimořádnou paměť. Všechny ostatní projevy jsou prý toliko přirozeným vedlejším důsledkem mimořádnosti.

2008

Na odborné konferenci dostávám cedulku se svým jménem s titulem PhD. Nemaje ani bakaláře, připisuji tento jev kouzlu osobnosti. Téhož roku se mi na jiné konferenci podaří vzbudit dojem, že šéfuju hostitelské katedře.

2009

Plodný rok, strávený poflakováním se na chatu a děláním dluhů.

2010

Odhodlaný pokus o spořádaný život se vším co k němu patří, včetně monogamie, blouznění o domku u lesa a dětech a urputné odmítání pokušení.

2011

Rozpad spořádaného života a vlastně úplně všeho. Psychiatři moje halucinace přičítají vyčerpání. Já si na místo toho kladu otázku, co se v mém životě událo tak špatně, že za bílého dne vidím stát u metra Smrťáka s kosou.

2012

V duchu oslavy vlastního přežití rok věnovaný zábavě. V pětadvaceti jsem se poprvé opila, vyspala s neznámým mužem, a kvalifikovala se tak opožděně do post-puberty. Vzniká La Petite Mort.

2015

S vědomím, že můžeme unikat od všeho, jenom ne před tím, kdo jsme, obnovuju La Petite Mort, poté, co jsem se bleskovým těhotenstvím, sňatkem, rozvodem a potratem finálně kvalifikovala mezi dospělé ženy.

2017

Zrovna jsem rozjímala nad tím, že mi letos bude třicet, a nic jsem nedokázala, když mne oslovila parta dokumentaristů a novinářů, s tím, že o mně jako něco udělají. V tu chvíli mi došlo, že zatímco břídilové se umění pokoušej vytvářet, profesionálové se předmětem umění stávají.

3 komentáře u „La Petite Mort

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *