Rasismus

Rasismus (podst. jm. r. m., myšlenkový směr) — Dnes převažující společenský názor, že byste se za svého dědu měli stydět.

Když jsem byla dítě a můj bratr se u stolu neslušně choval, okřikoval ho děda, „Chovej se jako běloch!“

Když jsme někdy zapomněli zavřít dveře na kliku, zařval: „Máš snad v prdeli negra?“

Teprve hodiny dějepisu na střední škole mi objasnily, že měl na mysli domácího služebníka tmavé pleti, o něhož naše rodina zřejmě historickým vývojem přišla.

ďáblův slovník definuje rasismus

ďáblův slovník definuje rasismus

Dobrá rada nad zlato

Dobrá rada drahá (úsloví, ustálené) – Všeobecný poznatek, že máte-li se něco důležitého dozvědět, obvykle se to včas nedozvíte. Pokud jde o rad, které jste si nevyžádali nebo je nepotřebujete, těch bývá habaděj.

Kdysi mi byla diagnostikována těžká pylová alergie. K ní se fasovala poučná příručka plná rad na přežití. Psalo se v ní taky, že nemám nosit barevné květované šaty. Řekla jsem si, že to je asi nejzbytečnější rada, kterou mi někdy někdo dal.

Nora se válí, foto: Petr Jedinák

Nora se válí, foto: Petr Jedinák

Svoboda

Citace

Svoboda (podst. jm. r. ž., populární pojem, personifikace, vlastní jméno vykoupeného nevolníka) – Oblíbená zaklínací formule politiků, reklam na sportovní auta a vůbec veškerých reklam, cílených na muže.

„Svoboda je jednoznačně nadužívaný slovo,“ prohlásím jednoznačně při pohledu na to, jaké obrázky mi na tento pojem nabízí vyhledávač: orly kroužící ve skalách, západy slunce a na sto způsobů a samozřejmě, rozlomené okovy.

„Stejně jako hell, shit a fuck,“ konstatuje lakonický kolega.

„To teda ne,“ ohradím se. „Sprostý slova nemůžou bejt nadužívaný, jelikož nám pomáhaj svobodně vyjádřit se.“

„Stejně jako přiblblý tetování.“

Poté, Foto: Petr Jedinák, 2015

Poté, Foto: Petr Jedinák, 2015

Spřízněná duše

Citace

Spřízněná duše (nábož. pojem, New Age) –  Souhrn všech ženských fantazií vtělený do smyšleného muže, kterého žena zaručeně  potká, když bude pravidelně provádět pravidelně duchovní cvičení, zaměřená na přitáhnutí spřízněné duše, chodit na duchovní semináře a číst duchovní knihy. Spřízněná duše je vám souzená a je smyslem vašeho života na zemi. Tato osudová láska je vždycky ta pravá, i když tak zpočátku nevypadá, neboť vztah s Osudovým Partnerem Duše vás může vystavit množství duchovních zkoušek, které je potřeba překonat a řídit se přitom Srdcem a ne rozumem.

Pokud vás zajímalo, co se stalo s mým americkým manželem, kterého jsem po svatbě už nikdy neviděla, stejně jako svoje prachy, tak se psychicky zhroutil hned poté, co jsem mu další odmítla posílat. Na neschopence sbalil svoji doktorku, ta mu po pár měsících zdrhla, nejspíš ve chvíli, kdy zjistila, že jeho ušlechtilá práce záchranáře je vlastně jen vylhaná fotka, kterou pořídil na Dni hasičů a ve skutečnosti je feťák. Pak se dvakrát přestěhoval a žil nevím kde nevím za co, ale docela určitě nedělal záchranáře. Na to konto zdědil balík peněz po svojí matce, poté co jí údajně poskytl veškerou první pomoc a dramaticky mu zemřela v náručí. Když ani tento dojemný příběh nezabral na mě, abych se k němu vrátila, koupil si bávo a strávil měsíc v kasínu s osmnáctiletýma Ukrajinkama. ve chvíli, kdy mu peníze došly, sbalil o dvacet let starší vdanou paničku závislou na heroinu a zasnoubil se s ní, aniž by se rozvedl se mnou. Sbalil ji na úplně stejný básničky, který psal mě, a který, jak jsem zjistila, nebyly ani jeho, a stejné obrázky, jak jsou spřízněné duše. Panička nicméně záhy usoudila, že jeho přísliby domku na pláži nejsou příliš podložené a utekla mu s jejich dealerem. Nakonec se vrátila za manželem, přestože ji zbouchnul a vydíral sebevraždou, stejně jako mně.

Když jsem o něm slyšela naposledy u rozvodového řízení, byl Danny B. na léčení. Na stejném, na které se předtím už čtyřikrát vysral. Ani to jsem samozřejmě nevěděla, když jsem rozprodala veškerý majetek a sbalená s jedním kufrem jsem se těšila na nový život se svou spřízněnou duší.

Za doplnění tohoto hesla děkuji Petrovi Jedinákovi, bez nějž bych úplně vytěsnila celou tu část o tom, jak utekla s drogovým dealerem. Realita je totiž, na rozdíl od fikce, vždycky o něco divnější.

black-and-white-photography-love-hearts_4_large

Kolektivní vina

Kolektivní vina (sousloví, vždycky když se objeví, indikuje lidské oběti a průser) – Myšlenka, že jste možná zodpovědní i za věci, za které nejste zodpovědní. Ale možná byste měli.

Seděla jsem v čajovně. U vedlejšího stolu se bavili spolu asi dvacetiletí muži anglicky.

„Hele a proč se mně furt ptáš, jestli se mám fajn?“ zeptal se student svého spolužáka, který byl zjevně doma za velkou louží.

„Protože jsem Američan!“

„Pořád nechápu.“

„No jako mám pocit, že vám to všem na planetě tak sereme, že se cejtím bejt odpovědnej za to, aby ti bylo dobře…“

Slavná fotografie vietnamského vojáka

Slavná fotografie vietnamského vojáka

Hodinový manžel

Citace

Hodinový manžel (podst. jm. r. m., krutý eufemismus) – Komerční služba, redukce mužské role na jedinou podstatnou, kterou dnešní muž vesměs už nezastává.

1)

„Normálně jsem na facebooku našla hodinového anděla! Co asi dělá?“

„Nebude to jako hodinovej manžel pro ezopiče?“

2)

„A tati, když hodinový manžel dělá opraváře, co dělá hodinová manželka?“

„Přijde domů a zjebe tě, asi,“ odpověděl rezignovaný otec dítěti.

Nora ve vaně, Foto: Petr Jedinák, 2016

Nora ve vaně, Foto: Petr Jedinák, 2016

Statistika

Citace

Statistika (podst. jm. r. ž., jedna z daností života) – Nejpravděpodobnější obraz světa, ať se vám líbí, nebo ne.

„Miláčku, viděli jsme za poslední tejden vůbec někoho, kdo není v piči?“ pronesla jsem s pohledem upřeným do předního skla, a marně hledala odpověď tam venku.

„Dokonce ani na ulici,“ odvětil.

2016_03_04_35

Smysl života

„Smysl života“ (sousloví, nadužívané) – Stav, kdy sami sobě nestojíte v cestě.

Svlečená žena v punčochách masturbující v autě, foto: Petr Jedinák, model: Nora P.

Svlečená žena v punčochách masturbující v autě, foto: Petr Jedinák, model: Nora P.

Yes, ten obrázek možná nemá se smyslem života nic společnýho. A nebo taky možná má. Protože ta stěžejní myšlenka padla v autě, a protože auto vyjadřuje pozitivní orientaci. Směr. A protože se mi moc líbí. O čemž by smysl života podle motivačních autorů měj bejt: dělat, co tě baví.  Celý příspěvek