Rasismus

Rasismus (podst. jm. r. m., myšlenkový směr) — Dnes převažující společenský názor, že byste se za svého dědu měli stydět.

Když jsem byla dítě a můj bratr se u stolu neslušně choval, okřikoval ho děda, „Chovej se jako běloch!“

Když jsme někdy zapomněli zavřít dveře na kliku, zařval: „Máš snad v prdeli negra?“

Teprve hodiny dějepisu na střední škole mi objasnily, že měl na mysli domácího služebníka tmavé pleti, o něhož naše rodina zřejmě historickým vývojem přišla.

Intelektuál

Intelektuál (podst. jm. rodu mužského, ale jeden nikdy neví) — Osoba, která se dosti zabývá sama sebou.

„Našel jsem aplikaci na notebook, která na pozadí pouští zvuky z kavárny. Prej to pomáhá lidem psát.“

– z hlubin internetu

Pařížanky sedící venku v kavárně

Swingers party

Swingers party (přejat. z angl.) — Společenská hra na zklamaná očekávání.

„Přijdeš na swingers party a zjistíš, že tam není dohromady nikdo šukatelnej. Kromě pana majitele. Toho samozřejmě ojet nemůžeš, tak strávíš celej večer na baru, kde si povídáte, zatancuješ si u tyče a jdeš domů…“

Dobrá rada

Dobrá rada drahá (úsloví, ustálené) – Poznatek našich předků, že vám nikdo neporadí.

K diagnóze pylové alergie jsem vyfasovala kdysi příručku pacienta. Konstatovalo se v ní, že alergie je doživotní a neléčitelná. Léky jsou návykové a jejich účinnost se časem snižuje. Obsahovala ovšem také spoustu užitečných rad, jako vyvarovat se stresu a zásadně nenosit barevné květované šaty.

Svoboda

Svoboda (podst. jm. r. ž., populární pojem, personifikace, vlastní jméno vykoupeného nevolníka) – Oblíbená zaklínací formule politiků, reklam na sportovní auta a vůbec veškerých reklam, cílených na muže.

„Svoboda je jednoznačně nadužívaný slovo,“ prohlásím jednoznačně při pohledu na to, jaké obrázky mi na tento pojem nabízí vyhledávač: orly kroužící ve skalách, západy slunce a na sto způsobů a samozřejmě, rozlomené okovy.

„Stejně jako hell, shit a fuck,“ konstatuje lakonický kolega.

„To teda ne,“ ohradím se. „Sprostý slova nemůžou bejt nadužívaný, jelikož nám pomáhaj svobodně vyjádřit se.“

„Stejně jako přiblblý tetování.“

Spřízněná duše

Spřízněná duše (nábož. pojem, New Age) –  Souhrn všech ženských fantazií vtělený do smyšleného muže, kterého žena zaručeně  potká, když bude pravidelně provádět pravidelně duchovní cvičení, zaměřená na přitáhnutí spřízněné duše, chodit na duchovní semináře a číst duchovní knihy. Spřízněná duše je vám souzená a je smyslem vašeho života na zemi. Tato osudová láska je vždycky ta pravá, i když tak zpočátku nevypadá, neboť vztah s Osudovým Partnerem Duše vás může vystavit množství duchovních zkoušek, které je potřeba překonat a řídit se přitom Srdcem a ne rozumem.

Svoji spřízněnou duši jsem potkala na internetu. Přátelé mne varovali, že takové vztahy nedopadají dobře a že bych se dokonce mohla stát obětí podvodu. Danny byl ovšem jiný, byl moje spřízněná duše. Také mi to hned začátku řekl.

Pokud vás zajímalo, co se stalo s mým americkým manželem, kterého jsem po svatbě už nikdy neviděla, stejně jako svoje prachy, tak se psychicky zhroutil hned poté, co jsem mu další odmítla posílat. Na neschopence sbalil svoji doktorku, ta mu po pár měsících zdrhla, nejspíš ve chvíli, kdy zjistila, že jeho ušlechtilá práce záchranáře je vlastně jen vylhaná fotka, kterou pořídil na Dni hasičů a ve skutečnosti je feťák. Pak se dvakrát přestěhoval a žil nevím kde nevím za co, ale docela určitě nedělal záchranáře. Na to konto zdědil balík peněz po svojí matce, poté co jí údajně poskytl veškerou první pomoc a dramaticky mu zemřela v náručí. Když ani tento dojemný příběh nezabral na mě, abych se k němu vrátila, koupil si bávo a strávil měsíc v kasínu s osmnáctiletýma Ukrajinkama. ve chvíli, kdy mu peníze došly, sbalil o dvacet let starší vdanou paničku závislou na heroinu a zasnoubil se s ní, aniž by se rozvedl se mnou. Sbalil ji na úplně stejný básničky, který psal mě, a který, jak jsem zjistila, nebyly ani jeho, a stejné obrázky, jak jsou spřízněné duše. Panička nicméně záhy usoudila, že jeho přísliby domku na pláži nejsou příliš podložené a utekla mu s jejich dealerem. Nakonec se vrátila za manželem, přestože ji zbouchnul a vydíral sebevraždou, stejně jako mně. Když jsem o něm slyšela naposledy u rozvodového řízení, byl Danny B. na léčení. Na stejném, na které se předtím už čtyřikrát vysral. Ani to jsem samozřejmě nevěděla, když jsem rozprodala veškerý majetek a sbalená s jedním kufrem jsem se těšila na nový život se svou spřízněnou duší.

Kolektivní vina

Kolektivní vina (sousloví, zapovězené Ženevskými konvencemi) – Myšlenka, že jste zodpovědní i za věci, za které se necítíte zodpovědní. Ale možná byste měli.

Seděla jsem v čajovně. U vedlejšího stolu se bavili spolu asi dvacetiletí muži anglicky.

„Hele a proč se mně furt ptáš, jestli se mám fajn?“ zeptal se student svého spolužáka, který byl zjevně doma za velkou louží.

„Protože jsem Američan!“

„Pořád nechápu.“

„No jako mám pocit, že vám to všem na planetě tak sereme, že se cejtím bejt odpovědnej za to, aby ti bylo dobře…“

Slavná fotografie vietnamského vojáka

Hodinový manžel

Hodinový manžel (podst. jm. r. m., krutý eufemismus) – Komerční služba, redukující muže na jedinou podstatnou roli, kterou dnes vesměs nezvládá zastávat.

„A tati, když hodinový manžel dělá opraváře, co dělá hodinová manželka?“

„Přijde domů a zjebe tě…“ odpověděl otec dítěti.

 

Statistika

Statistika (podst. jm. r. ž., jedna z daností života) – Nejpravděpodobnější obraz světa, ať se vám líbí, nebo ne.

„Miláčku, viděli jsme za poslední tejden vůbec někoho, kdo není v piči?“ pronesla jsem s pohledem upřeným do předního skla, a marně hledala odpověď tam venku.

„Dokonce ani na ulici,“ odvětil.

Smysl života

„Smysl života“ (sousloví, nadužívané) – Stav, kdy sami sobě nestojíte v cestě.

Svlečená žena v punčochách masturbující v autě, foto: Petr Jedinák, model: Nora P.

Svlečená žena v punčochách masturbující v autě, foto: Petr Jedinák, model: Nora P.

Yes, ten obrázek možná nemá se smyslem života nic společnýho. A nebo taky možná má. Protože ta stěžejní myšlenka padla v autě, a protože auto vyjadřuje pozitivní orientaci. Směr. A protože se mi moc líbí. O čemž by smysl života podle motivačních autorů měj bejt: dělat, co tě baví.  (Pokračování textu…)

Vášeň

Vášeň, podst. jm., ž. – „Lidi toho strašně nakecají o vášni, ale nikdo ji ve skutečnosti nechce mít ve svým životě. Maximálně tak na televizní obrazovce, kterou může snadno vypnout nebo v románku červené knihovny, který stačí zaklapnout…“ (Daniel)

Bludný kruh

Bludný kruh:

Definice bludného kruhu je, když vás balí úplně ty samé typy, jako před deseti lety. Je to jako, když zabloudíte, a uvědomíte si, že kolem tohohle stromu už jste dvakrát šli.

Kdy je muž připraven se usadit?

Odpověď se nalézá v úryvku z reálného rozhovoru.

Já: A jak u tebe, hnízdní pudy?

Kamarád: Kdepak.

„Budu napjatě sledovat, kdy to přijde.“

„To jsme dva.“

„Znám několik chlapů, na které to přišlo až v pětačtyřiceti,“ pravím.

„To je taky rozumný,“ praví kamarád, „v té době už má chlap všechny komiksy, motorku, obojí ho přestává bavit a neví, coby!“

Úplný konec srandy nastává, když si povšimnete, že většina pomůcek při tom používaných kdysi patřila vám.

Přečtěte si více

Psychoterapeut

Psychoterapeut, (podst. jm., m.) osoba, která chodí pozdě, za všech okolností nosí barevné korále, oslovuje mne zásadně „drahoušku“ a říká věci jako „Musíte bejt jako liška na Václaváku. Víte, jak se chová liška na Václaváku?“