Když už máte pocit, že vás nic nesere natolik, abyste o tom museli psát, dostaví se. Vánoce. Každý rok se stejnou vervou. Vánoce jsou pro mne klasicky špatnej čas. Bohužel tvrdit, že vás serou vánoce, se v poslední době stalo módní. Takže je ke všemu rok od roka těžší dokázat, jak vás serou Vánoce.

„Proč se lidi tak rádi baví na téma rodina?“ nadhazuju filosofickou otázku v zakouřené čajovně.

„Protože se to považuje za bezpečný téma,“ objasňuje můj společník.

„Bylo by lepší, kdyby sáhli po sexu, náboženství a politice… alespoň v mým případě,“ vzpomínám na klasická tabu konverzačních frází.

* * *

Moje vzpomínky na Vánoce sestávají z příhod, kdy otec utekl a matka mi ještě tři dny poté do telefonu štěbetala o cukroví; nebo onehdy, jak stála svlečená v okně a křičela z něj, že skočí a možná bych neměla zapomenout ani na to, jak mne seřezala za to, že můj „Dopis Ježíškovi“ nebyl dost uctivý. No a konečně, dárky: myslím, že k posledním svátkům, které jsem s nimi slavila, jsem dostala věci, co otec někde ukradl a nejspíš na to byl hrdý, stejně jako na to, jak vypálil matce rybník pěkně, když její dárek zabalil do krabiček od antidepresiv.

* * *

„A jak budeš letos slavit vánoce ty?“ vyzvídám o své adventní návštěvy.

„Letos bez koksu. Vánoce byly vždycky na kokainu,“ filosofuje bývalá fetka.

„Jakto?“

„Byl sníh, i když sníh nebyl. Chápeš?“

Venku na vzduchu rozjímám o tom, že někdo prohlásil píseň Já sním o Vánocích bílých za rasistickou.

Na Vánoce nasrat.

* * *

Doma z čajovny zjistím, že mi přišla jedna novoročenka, stejná s kočičkou, která řádí v bílém sněhu, ale co je zarážející, odesilatel si nemyslí, že to je kokain, jako ve starým internetovým vtipu, nýbrž k ní připojil motivační citát o tom, jak v příštím roce všichni dosáhneme  všeho, co si budeme přát.

Málem bych zapomněla: nasrat na novej rok.